METECH

Gdy rurka ściemnieje...


Srebro stosunkowo łatwo reaguje z tlenem atmosferycznym, czego efektem jest jego ciemnienie. Przykładowo, srebrne sztućce pozostawione na dłuższy czas w szufladzie będą wymagały wyczyszczenia dla odzyskania eleganckiego wyglądu. Srebrna cukiernica stojąca na serwantce po jakimś czasie ściemnieje i straci wygląd. W zetknięciu z ciałem srebro również ma tendencję do ciemnienia. Dzieje się tak szczególnie wtedy, gdy organizm choruje. Srebrna biżuteria stanowi często swoisty wskaźnik naszego stanu zdrowia, ciemniejąc w czasie infekcji lub wtedy, gdy zażywamy leki. Nie inaczej zachowuje się srebrna powłoka rurki tracheotomijnej. Wyjęta z opakowania i pozostawiona np. w szufladzie – rurka ściemnieje, ale bynajmniej nie zmniejsza to jej przydatności. Jest dalej pełnowartościowym wyrobem medycznym. Natomiast w pewnym stopniu zubożone są jej właściwości biobójcze, gdyż ciemna warstwa to warstwa tlenków, które w przeciwieństwie do czystego srebra, są nieaktywne. No i wygląda nieładnie...

Dlatego można, a nawet trzeba przywrócić rurce blask. Dokonujemy tego na dwa sposoby: mechanicznie lub chemicznie.

Pierwszy sposób polega na mechanicznym ścieraniu ciemnego nalotu. W przypadku rurki dopuszczalna jest jedynie miękka ściereczka. Nie wolno czyścić rurki ostrymi lub nawet twardymi szczotkami, ani jakimkolwiek płynem o właściwościach ciernych (np. mleczka czyszczące). Srebrna warstwa na rurce ma bowiem grubość kilkunastu mikrometrów i naprawdę łatwo ją uszkodzić, co dyskwalifikuje rurkę. Dlatego znacznie lepiej czyści się rurkę z wykorzystaniem chemii. Poniżej cytat z internetu:

„Sprawdzonym domowym sposobem na pozbycie się nalotu ze srebra bez obawy przed zniszczeniem jest stosowanie roztworu solnego. W metodzie tej wykorzystuje się zachodzącą reakcję chemiczną. Potrzebujemy: naczynie z tworzywa sztucznego lub szkła, folię aluminiową do wyściełania spodu i częściowo boków pojemnika, ciepłą wodę najlepiej destylowaną oraz sól kuchenną. Przy sporządzaniu roztworu zachowuje się proporcje - 5 łyżek soli na 1 litr wody. Przed umieszczeniem srebrnej biżuterii, naczyń bądź sztućców należy umyć je wodą z mydłem lub płynem do mycia naczyń. Pozbywa się wówczas tłuszczu, wosku, kurzu itp. zabrudzeń. W zależności od ilości nalotu pozostawia się przedmioty w roztworze soli kuchennej na kilka minut bądź godzin. Reakcja może zachodzić dość gwałtownie i bywa widoczna gołym okiem. Po wyjęciu srebra najlepiej umyć go namydloną gąbeczką, opłukać ciepłą wodą i osuszyć.

Innym domowym sposobem na czyszczenie srebra jest stosowanie roztworu wodnego sody i octu. Postępuje się podobnie, jak podczas przygotowywania płukanki z soli kuchennej, tym że zamiast soli do sporządzenia roztworu dobiera się na 1 litr wody po jednej łyżce sody i octu. Przedmioty zanurza się w cieczy na kwadrans, następnie przemywa letnią wodą.

Do czyszczenia wykorzystuje się także czystą wódkę, coca-colę lub ostudzoną wodę po gotowanych ziemniakach. W tych płynach umieszczanych w szklanych pojemnikach bez wykładania ich aluminiową folią pozostawia się srebro na koło 12 godzin następnie przemywa wodą. Pamiętajmy, że wykorzystana wódka czy cola nie nadaje się do spożycia. Chrońmy najmłodszych przed pomyłkowym połknięciem!”


Źródło: Domowe sposoby na czyszczenie srebra. Sprawdzone metody pozbycia się nalotu ze srebrnej biżuterii. - sprawdzone sposoby na wszystko